Divadlá na Embargu

06.12.2017

V divadelnom programe festivalu Jaro Viňarský & Marek Menšík predstavia fyzické divadlo Animalinside, Divadlo Feste uvedie site-specific performance Václav Havel: Moc bezmocných, Filipa Jekkela uvidíme v monodráme o Andersovi Breivikovi a Dominiku Kňažkovú v monodráme Malala. V scénickom čítaní Metropolis zaznejú krátke dramatické texty Ticho v mase, Popletená melódia a Po tme ich nevidno. A v závere festivalu príde na scénu aj Malý princ (Divadlo z Pasáže).

7.12. a 8.12. I ZÁHRADA STAGE I 19:30

Jaro Viňarský [sk] & Marek Menšík [cz]: Animalinside ' fyzické divadlo

Duet choreografa Jara Viňarského je živelným fyzickým obrazom o zvierati v človeku a o úsilí uchopiť vnútorný svet emócií a inštinktov. Tanečníci v nikdy sa nekončiacom zápase jazyka a tela provokujú na prekračovanie vlastných limitov. Inscenácia vznikla na motívy rovnomennej knihy maďarského autora Lászlóa Krasznohorkaia a nemeckého maliara Maxa Neumanna.

Koncept, choreografia a réžia: Jaro Viňarský

Tancujú: Jaro Viňarský a Marek Menšík

Svetelný design: Tomáš Morávek

Hudba: Ján Burian

Kostýmový výtvarník: Martin Kratochvíl

Text a hlas: Henrietta Rab& Matthew Rogers

Produkcia: SKOK! o.z.

Premiéra: 13. a 14. 12. 2012

Vstupné: 5/3€

11.12. I ZÁHRADA STAGE I 19.30

Divadlo Feste [cz]: VÁCLAV HAVEL // MOC BEZMOCNÝCH ' site-specific performance

Moc bezmocných je rozsiahla politická esej, ktorú napísal Václav Havel v roku 1978, rozoberá v nej vtedajší politický režim, disidentstvo a myšlienku možného pôsobenia Charty 77. Bola preložená do mnohých jazykov. Divadlo Feste vytvára výnimočný site-specific projekt, ktorý vychádza z textu Václava Havla, vytvára priestor na kladenie si otázok, kam speje súčasná spoločnosť.

"Po osmi letech se vracíme k Havlovi s jeho otázkou, zda-li stavíme obnovu posttotalitní společnosti na "vztahu k sobě samému, k druhým lidem, k univerzu". Nebudujeme spolu s dalšími posttotalitními zeměmi jen další, jiný druh totality?"

Hrajú: Ondřej Jiráček, Kateřina Jebavá

Réžia: Jiří Honzírek

vstupné: 5/3€

12.12. I ZÁHRADA STAGE I 18:00

Filip Jekkel [sk]: JEDEN ' monodráma na motívy knihy od Asne Seierstad o Andersovi Breivikovi

Monodráma na motívy knihy Asne Seierstad - Jeden z nás, ktorá vychádza z biografie Andersa Breivika. Inscenácia sa venuje téme vnútorného hľadania jednotlivca v spoločnosti, ale aj extrémizmu, či vyrovnávaniu sa s momentálnou hyperkapitalistickou situáciou nespútaných možností.

Nápadná neschopnosť vžiť sa do hry. Chýba radosť z hračiek. Keď sa hrajú ostatné deti, drží sa bokom. Vôbec nepozná predstieranú hru. Pri hrách je opatrný. Chýba mu spontánnosť, činorodosť, fantázia. Nemá ani premenlivú náladu, akú majú takmer všetky deti v jeho veku. Nedokáže pomenovať svoje pocity. Pri hre na obchod ho zaujíma iba pokladnica, nie hra ako taká. Vyžaduje si nápadne málo pozornosti. Je opatrný, extrémne poriadkumilovný a čistotný, v opačnom prípade

stráca istotu. Neusiluje sa o kontakt s ostatnými deťmi. Činnosti sa zúčastňuje mechanicky. Neprejavuje zvláštnu radosť. Často vyzerá smutný. Má problém vyjadriť sa o svojich pocitoch. Ak nejaká reakcia nastane, je nápadne silná.

Tvorivý tím: Filip Jekkel, Miroslav Lukačovič, Tereza Stachová, Anna Kvašňovská
Hudba: Wren Mckay
Účinkuje: Filip Jekkel

13.12. I ZAHRADA STAGE I 19:30

Dominika Kňažková [sk]: MALALA ' monodráma na motívy knihy od Christiny Lambovej o Malale Júsufzajovej

Monodráma motivovaná skutočným príbehom z biografie "Volám sa Malala" od Christiny Lambovej. Príbeh pakistanského dievčaťa, ktoré sa ako 11-ročné nebálo hovoriť o živote pod vládou Talibanu a nebálo sa bojovať za právo na vzdelanie detí v Pakistane. Malala, dievča ktoré chce, aby ju bolo počuť. V roku 2004 sa stala najmladšou nositeľkou Nobelovej ceny za mier.

Réžia: Jakub Mudrák
Účinkuje: Dominika Kňažková
Koncept, text a hudba: Jakub Mudrák, Dominika Kňažková