PROGRAM

EMBARGO 2019

07.12. - 10.12.
Sobota 7.12. / 19:00 Záhrada

Forced Beauty

T.I.T.S./Nela Korentová

Koncept:

Nela H. Kornetová

Choreografia, performers:

Lærke Grøntved, Nela H. Kornetová

Scénografia, light design, efekty:

Heidi Dalene, Ann Sofie Godø

Sound design:

Jonas Qvale

Video design, grafika:

Jan Hajdelak Husták

Dramaturgická spolupráca:

Mariann Hansen, Juli Apponen

Audio-vizuálne pohybové predstavenie o ľudskej túžbe ovládať jeden druhého, o fascinácii násilím a zvláštnostiach empatie. Text dialógu bol inšpirovaný nenávistnými internetovými komentármi určenými ženám a na základe voľne dostupných popisov skutočných vrážd. Vitajte v bolestivom svete lásky a nenávisti, nekonečného vyjednávania, okúzlenia, slasti a trápenia. Dve ženy – dve telá krúžia okolo seba v napätej atmosfére za sprievodu rafinovaného zvuku. Ako “krvavá” bude táto “Krvavá Mary”? Predstavenie Forced Beauty je inšpirované (re)prezentáciou násilia v našom každodennom živote a mocenskými štruktúrami vo vzťahoch. T.I.T.S. konfrontujú svoju fascináciu násilím a zároveň pracujú “s” a “proti” klišé ženskosti. V tomto performance tiež skúmajú zrkadlové neuróny v ľudskom mozgu, ktoré sú prepojené s divákovou schopnosťou fyzickej empatie.

Pondelok 8.12. / 17:00 Záhrada

Slobodná Univerzita / Szabad Egyetem

Angličtina/Maďarčina, anglické titulky

Réžia a strih:

Jonathan Hunter, Lucie Janotová

Producent:

Mackenzie Nelson

Preklad a strih:

Ádám Hushegyi

Film sleduje skupinu študentov Stredoeurópskej univerzity (CEU) a ich spojencov, ktorí do poslednej chvíle vzdorujú proti vyhnaniu inštitúcie z krajiny a poukazujú na hodnotu akademickej slobody, ktorá je neprijateľná pre autoritárske režimy.

Počas roku 2018 maďarská vláda zakázala genderové štúdiá na vysokých školách, podrobila Maďarskú akadémiu vied kompletnej politickej kontrole, a vyhnala Stredoeurópsku univerzitu (CEU): stala sa tak prvou európskou krajinou, ktorá vyhnala univerzitu od čias II. svetovej vojny. Tieto zmeny sa neudiali cez noc – sú súčasťou premyslenej, metodickej likvidácie a démonizácie nezávislých vedeckých, akademických inštitúcií a kultúrnych priestorov v Maďarsku prebiehajúcej od roku 2010, kvôli ktorému si maďarský premiér Viktor Orbán a jeho vládnúca strana Fidesz vyslúžili povesť autokratov.

Pondelok 8.12. / 18:00 Záhrada

Kapitalks: Pocta slobodnej univerzite

diskusia s absolventmi Stredoeurópskej univerzity o situácií v Maďarsku, akademickej slobode a demokracii.

Moderuje:

Laco Oravec

Hostia:

Ádám Hushegyi, Miriam Kanioková

Po opakovaných útokoch Viktora Orbána sa Stredoeurópska univerzita po 28 rokoch presťahovala z Budapešti do Viedne. Prečo ju nedokázalo medzinárodne spoločenstvo ubrániť? Je to zlyhanie Maďarska alebo celej (strednej) Európy? Sú dnes univerzity a akademické slobody v ohrození? O týchto a ďalších témach bude na festivale Embargo diskutovať Ádám Hushegyi, Miriam Kanioková s moderátorom Lacom Oravcom.

Pondelok 8.12. / 19:30 Záhrada

Péter Molnár

slam poetry

Vystúpenie slam poetry od občianskeho aktivistu, spisovateľa, intelektuála a bývalého politika, spoluzakladateľa liberálnej strany Fidesz (1988), z ktorej v roku 1994 vystúpil z dôvodu jej príklonu ku konzervativizmu, a neskôr k nacionálnej, pravicovej a populistickej rétorike.

Utorok 9.12. / 16:30 Záhrada

Živá veda FF UMB

Katedra európskych kultúrnych štúdií

Rozhovor o vzdelávaní k ľudskosti a tolerancii s vedúcou katedry PhDr. Janou Pecníkovou, PhD.

Utorok 9.12. / 18:00 Záhrada

Neradikálne o radikalizácii mládeže: Kde sú hranice našej slobody?

diskusia

Moderuje:

Radio Sloboda

V diskusii o potrebe rešpektu medzi ľuďmi a posilňovaní demokracie sa nevyhneme tomu, aby sme mali predstavu o tom, čo označujeme za radikálne či extrémistické, a v konečnom dôsledku ohrozujúce spoločnosť. Často počúvame o tom, že je správne a demokratické vyjadriť svoj názor na verejnosti. Avšak ako reagovať v prípadoch, keď cítime, že hranice slobody slova niekto práve prekročil? Správame sa zodpovedne a rešpektujúco k svojim názorovým oponentom aj v online priestore?

Žijeme v zrýchlenej dobe protikladov. Nielen na Slovensku dostávajú v rámci demokracie hlas vo verejnom priestore aj “nedemokrati”. Populisti zápasia o priazeň voličov skrz svoje postoje k menšinám, strašenie “gender ideológiou” alebo pravicový konzervativizmus, ktorý je vraj len reakciou na rozmáhajúci sa “extrémny ultraliberalizmus”. Ako sa v tom vyznať? Ako viesť dialóg o veciach, ktoré si vyžadujú viac než len “vlastný názor”? A ako to naučiť mladých ľudí?
Na tému kritického myslenia a prevencie radikalizmu u mladých ľudí sa budeme rozprávať s Jurajom Lizákom – riaditeľom Ústredia Slovenského skautingu, Natáliou Pindrochovou – terénnou sociálnou pracovníčkou pre Mládež ulice; a Zuzanou Szabóovou – lektorkou programu neformálneho vzdelávania pre mládež Školy za demokraciu.